Бременност по гестационни седмици . Честито! Вие сте в шестия месец от бременността си. В 24-та гестационна седмица бебето вече може да чува и да реагира на звуци.
24 гестационни седмици бременност на колко месеца се равняват? 6 месеца
Кое тримесечие? Второ тримесечие
Колко седмици остават? 16 седмици
Бременност по гестационни седмици| Развитието на бебето
През 24-та гестационна седмица приблизителната височина на вашето бебе е 30,5 см, а теглото му- 665 грама.
Увеличаване на теглото
В този период плода е в режим на бърз растеж, като всяка седмица от тук нататък започва да наддава с около 90 до 170 грама. Част от това наддаване на тегло се дължи на добавянето на мазнини, които помагат на бебето да запази телесната си топлина и да регулира температурата си.
Бели дробове
Формират се разклоненията на белите дробове на бебето, както и клетките, които произвеждат сърфактант – естествено вещество, което прави дишането възможно.
Въпреки че в 24-та гестационна седмица от бременността вече има малко количество сърфактант, белите дробове все още са незрели. Ето защо бебетата, родени толкова рано преждевременно, имат затруднения с дишането.
Уши
Вътрешното ухо на бебето, което контролира слуха и равновесието, продължава да се развива. Към 24-та гестационна седмица бебето може да започне да реагира на звуци.
Оцеляване извън утробата на майката
Бременност по гестационни седмици. Бебетата, родени в 24-та гестационна седмица, могат да оцелеят извън матката, но те са изключително недоносени. Те имат затруднения с дишането, нуждаят се от усъвършенствани медицински грижи и често имат много здравословни проблеми.
Бременност по гестационни седмици| Вашите общи симптоми през 24-та гестационна седмица от бременността
Някои от типичните за втория триместър неразположения, съвпадат с тези, които усещахте през 23-та гестационна седмица. От 24-тата седмица вероятно ще започнете да забелязвате повишаване на теглото, промени в кожата и киселини.
Увеличаване на теглото
Препоръчителните насоки за наддаване на тегло по време на бременност предполагат увеличаване на теглото с около 1 до 5 килограма през първия триместър и с около 1 килограм на седмица след това.
Разбира се всяка бременност и тяло са различни. Ако имате въпроси или притеснения относно теглото си, уведомете Вашия лекар.
Промени в кожата
През второто тримесечие някои бременни забелязват тъмна линия на корема си от срамната кост до пъпа или над пъпа. Тази линия се нарича Linea nigra, често срещана е и съвсем не е опасна. Потъмняването на кожата се дължи на хормонални промени. Linea nigra обикновено изчезва в рамките на няколко седмици до няколко месеца след раждането.
Киселини
Нарушеното храносмилане, рефлуксът и киселините са често срещани през второто и третото тримесечие. Растящата матка притиска корема нагоре и заема повече място в корема ви.
По време на бременността храносмилането също се забавя, което означава, че храната остава в стомаха по-дълго. Ако стомашната киселина, използвана за смилане на храната, се върне в хранопровода, това може да причини киселини.
Бременност по гестационни седмици| Как да се грижите за себе си през 24-та гестационна седмица от бременността
Доброто хранене, приемът на витамини за бременни, хидратацията, малките физически упражнения и времето, което прекарвате, правейки неща, които ви харесват, са чудесни начини да запазите физическото и психическото си здраве по време на бременността.
Тази седмица може да търсите начини за облекчаване на киселини и лошо храносмилане. Може също така да помислите за започване на упражнения за тазовото дъно, ако все още не сте го направили.
Справяне с киселините
Киселините, лошото храносмилане и рефлуксът могат да бъдат изключително неприятни. Ето няколко начина, които ще ви помогнат да се справите успешно с тях:
- Избягвайте да лягате или да се навеждате поне един час след хранене;
- Избягвайте пикантни, мазни, кисели и мазни храни;
- Яжте пет или шест малки хранения през деня, вместо три големи.
Упражнения на Кегел
Ако все още не сте започнали да правите упражнения на Кегел, сега е подходящ момент. Този вид упражнения укрепва а мускулите на тазовото дъно около вагината и в перинеалната област. Освен това те спомагат и за подобряване контрола върху пикочния мехур и предотвратяването на изтичането на урина през последните месеци на бременността и следродилния период.
Съвети за партньори
Бременност по гестационни седмици. Сега е чудесно време да започнете да мислите за това кога ще се появи бебето и как вие и партньорът ви ще се адаптирате през първите няколко дни и седмици у дома с новороденото.
Ще бъде ли той вкъщи през първите дни след раждането, за да ви помага в грижите за новороденото?
Ще остане ли друг член на семейството с вас (или наблизо), за да ви помогне? Ако не, може да помислите дали да не наемете дула за след раждането, чиято задача е да помага на семействата по време на раждане и в първите седмици след раждането.
Дулите могат да помогнат със съвети за не само за правилно кърмене, успокояване на бебето и други основни гризи за новороденото, а и за емоционалното и физическото възстановяване на майката.
Препоръчваме ви още:
Бебешки пубертет – какво е това и как да преминем през него