Въпреки че реалността от факта, че вече сте бременна все още може да не е преодоляна, тялото ви и бебето ви започват да се променят. През гестационна седмица 6 започват да се оформят все повече органи на плода и може би започвате да усещате пълната сила на хормоните на бременността.

В тази статия на Bebeshori ще разберете какво ви очаква по време на 6-тата седмица на вашата бременност.

Развитието на бебето 

В тази гестационна седмица бебето има дължина около 5 или колкото оризово зрънце. Ембрионът ви все още не прилича на бебе, но в него се случват много неща. Въпреки че сърцето на бебето все още се развива, то е първият орган, който започва да функционира. Гестационна седмица 6 е моментът, в който малкото сърчице започва да бие.

Невралната тръба се затваря през тази седмица. Ембрионът вече има оптичен вентрикул, който по-късно ще формира очите. В този период започват да се оформят и други отличителни белези, като нос, уши и челюст. Поникват пъпките на крайниците, които ще се превърнат в ръце и крака. Храносмилателната, репродуктивната и пикочната система са в много ранен стадий на развитие.

Общи симптоми 

Външно може и да не изглеждате различно, но вероятно се чувствате малко по-различно. Хормоните на бременността често започват да действат около 6-та седмица.

Симптомите на бременността са непредсказуеми. За някои те могат да бъдат много силни, а за други - слаби или не много забележими. Те могат да останат наоколо през целия ден или да идват и да си отиват. Те определено могат да бъдат източник на безпокойство. Затова, ако имате въпроси или притеснения относно симптомите, можете да се обадите на Вашия лекар.

Умора

Умората е нормална част от ранната бременност. Хормоните на бременността, особено прогестеронът, могат да ви накарат да се чувствате уморени. Вашето тяло също работи усилено, адаптирайки се към всички физически и емоционални промени, които бременността носи. Липсата на сън, неправилното хранене, прекомерният стрес и анемията също могат да допринесат за липсата на енергия.

Сутрешно гадене

До 80% от бъдещите родители имат гадене и повръщане през първия триместър. Чувството на болка в стомаха може да се нарече сутрешно гадене, но за мнозина то всъщност е “целодневно гадене”, тъй като може да настъпи по всяко време на деня - включително и посред нощ.

Често уриниране

Гаденето и повръщането не са единствените неща, които ви карат да тичате до тоалетната. По време на бременността количеството кръв, изпомпвано от сърцето всяка минута, се увеличава с 30 % до 50 %. Тъй като количеството кръв и течности, преминаващи през тялото, се увеличава, бъбреците ви започват да работят по-ефективно, което води до по-често уриниране.

Съвети за грижа за себе си

Както различните бъдещи майки изпитват различни симптоми на бременността, така и те се справят с тях по различен начин. Възможно е да се наложи да опитате няколко различни неща, преди да откриете най-подходящото за вас.

Справяне с умората

Чувството за умора е начинът, по който тялото ви казва, че иска да си почине. Ако можете, подремнете за кратко. Но ако задълженията през деня не ви позволяват да се измъкнете, за да поспите допълнително, можете да се опитате да се справите с умората по други начини, включително:

  • Да си лягате малко по-рано вечер.
  • Да си лягате и да се събуждате по едно и също време всеки ден.
  • Избягване на кофеина.
  • Ежедневно правите малко упражнения.
  • Хранене с питателни ястия и закуски през деня.
  • Пийте достатъчно течности, но ограничете напитките вечер, за да намалите нощните посещения на тоалетна.

Справяне с честото уриниране

Ако често посещавате тоалетната, за да уринирате, това е добра новина. Вероятно получавате достатъчно вода, а поддържането на хидратация е жизненоважно за вашето здраве и за здравето на развиващото се бебе. Това обаче не означава, че честото уриниране не е малко досадно. Ето как можете да си помогнете:

  • Не задържайте, когато трябва да отидете.
  • Опитайте се да изпразните напълно пикочния си мехур, като се наведете напред, докато пишкате.
  • Не ограничавайте течностите, за да се опитвате да ги приемате по-рядко.
  • Можете да ограничите течностите вечер, за да не се налага да се изхождате толкова много през нощта, ако получавате достатъчно през деня.

Винаги можете да се обърнете към лекаря си и да споделите как се чувствате. Или поговорете с доверен приятел или член на семейството, на когото можете да разчитате, че ще ви помогне да се справите, докато пазите тайната си. Може да получите съвети, които да ви помогнат да се чувствате по-добре физически, както и подкрепа, която да ви помогне да се чувствате по-добре психически и емоционално.

Контролен списък за гестационна седмица 6

  • Продължете да приемате пренатални витамини.
  • Починете си допълнително.
  • Останете хидратирани, като пиете по 10-12 чаши вода всеки ден.
  • Бъдете подготвени за борба с гаденето.
  • Започнете да си водите дневник или тетрадка за бременност.
  • Запишете личната, семейната и медицинската история на партньора си. Ако е необходимо, поговорете с роднини за повече подробности.
  • Отидете на първото си пренатално посещение.

препоръчваме ви:

Идеи и рецепти за бебешки мъфини

Магнезий – защо се изписва по време на бременност

Рамка за картина – Направи си сам и изненадай любимата