Добре дошли в днешната статия на Bebeshori за бременност по гестационни седмици. В 26-та гестационна седмица от бременността очите на бебето ви са напълно развити и дори вече имат видими вежди и мигли. Междувременно тялото ви може да покаже още доказателства за растежа и развитието си под формата на опъната кожа и евентуално нови стрии.

26 гестационни седмици бременност на колко месеца се  равняват? 6 месеца и 2 седмици

Кое тримесечие? Второ тримесечие

Колко седмици остават? 14 седмици

Бременност по гестационни седмици|Развитието на бебето

В 26-та гестационна седмица бебето е малко над 33 см високо и тежи цели 900 грама.

Очи

Всички части на очите на бебето са оформени. Вашето бебе дори има видими вежди и мигли.

Рефлекси

Бебето започва да проявява рефлекса на уплахата или рефлекса на Моро, както и палмерния (ръката) и плантарния (стъпалото), захват - рефлекси, които се наблюдават при новородените.

Репродуктивна система

Ако носите момче, тестисите може да започнат да се спускат в скротума през тази седмица.

Черва

Червата на бебето също продължават да растат и да се развиват. Те абсорбират все повече хранителни вещества от околоплодната течност и произвеждат ензими за разграждане на хранителни вещества като захари, протеини и мазнини, за да бъдат усвоени.

Бременност по гестационни седмици| Оцеляване извън утробата на майката

Макар че бебето ви все още има да расте и съзрява, постиженията на съвременната медицина дават на бебетата, родени в 26-ата седмица, отлични шансове за оцеляване. Тези бебета все още са изключително недоносени, но при специализирани грижи в интензивното отделение за новородени, процентът на оцеляване достига 85%. 

Вашите общи симптоми тази седмица

В края на втория триместър може би все още се чувствате добре. Възможно е обаче да изпитвате и обичайни симптоми като контракции на Бракстън Хикс, запушване на носа, крампи на краката, леко подуване на глезените или болки в гърба. Други симптоми, които могат да се появят, когато коремът и бебето продължат да растат, са болки в ребрата и стрии.

Болка в ребрата

Бременност по гестационни седмици. Бебето ви става все по-голямо и заема повече място в коремната кухина. В зависимост от позицията на бебето може да усещате натиск, както и ритници и удари в различни области, включително ребрата. Хормоните, увеличаването на теглото в тялото и гърдите и други симптоми, като киселини, също могат да допринесат за болки в ребрата.

Стрии

Стриите са белези, които се появяват по кожата под формата на ивици или линии. Те се появяват при прекалено бързо разтягане на кожата. 

Как да се грижите за себе си през 26-та гестационна седмица от бременността

Справяне с болката в ребрата

Свързаната с бременността болка в ребрата често се влошава, преди да се подобри. Но можете да разчитате, че ще получите малко облекчение, след като бебето спадне надолу, и пълно облекчение след раждането му. Междувременно можете да опитате:

  • Преместване на позицията ви в по-удобна;
  • Практикуване на йога за бременни;
  • Поддържане на здравословно тегло;
  • Инвестирайте в удобен, поддържащ сутиен;
  • Носене на лента за поддържане на корема;
  • Използване на допълнителни възглавници, когато сядате или лягате, за да ви е удобно.

Справяне със стриите

Бременност по гестационни седмици. Рискът от поява на стрии зависи от няколко фактора, включително генетични особености, възраст и тегло. Въпреки че няма начин да предотвратите напълно появата на стрии, ако сте предразположени към тях, има някои неща, които можете да направите, за да ги намалите по време на бременността, включително:

  • Повишаване на теглото по време на бременността бавно и постепенно;
  • Здравословна и балансирана храна и спазване на добър хранителен режим;
  • Поддържане на хидратирана и овлажнена кожат.

Бременност по гестационни седмици| Помислете за план за раждане

Ако все още не сте го направили, сега е чудесно време да започнете да обмисляте предпочитанията си за раждане и да напишете проект на плана си за раждане. Планът за раждане е просто писмен документ, в който са описани предпочитанията ви за раждането. В него трябва да се отрази как вашия лекар, болничният персонал, партньорът ви и всички други членове на избрания от вас екип за подкрепа могат да ви помогнат да преживеете положително раждането.

Помислете за това като за възможност да проучите възможностите си; да откриете какво искате и какво бихте искали да избегнете; да определите въпросите, които може да имате, и да се почувствате по-уверени в очакванията си.

Според специалистите чудесно начало за изготвяне на план за раждане е:

  • Задавайте си важни въпроси като: Как би изглеждало идеалното раждане за мен? Кое е наистина важното за моето преживяване по време на раждането?
  • Избягвайте да съставяте списък с „не искам“ и „само искам“, тъй като тези твърдения сами по себе си не помагат на доставчика на здравни услуги да разбере причините за вашите предпочитания, което е най-важното.
  • Разбирането, че ако раждането вземе неочакван обрат, вашият план няма да попречи на доставчика на здравни услуги да предложи или да предприеме подходящи интервенции за вашето женско здраве и безопасността на бебето ви.
  • Включване на инструкции за това как искате да получавате информация по време на раждането и след раждането (например всички подробности или само общата картина).

Препоръчваме ви още:

Фолиева киселина преди бременност

Мама и бебе – 5 идеи за групови дейности

Увереност И Самочувствие | Стъпки Към Успеха