Бременност по гестационни седмици- седмица 30

  • Home
  • Бременност по гестационни седмици- седмица 30

Бременност по гестационни седмици. В 30-та гестационна седмица на бременността бебето ви все още се развива, но с подготовката си за раждането то все повече се фокусира върху наддаването на тегло, отколкото през предишните седмици.

В началото на последния триместър е време да се погрижете  за някои задачи, като например избор на болница, в която да раждате, проучване на възможности за раждане с дула, взимане на стволови клетки и др. 

30 гестационни седмици бременност на колко месеца се равняват? 7 месеца и 2 седмици

Кое тримесечие? Трети триместър

Колко седмици остават? 10 седмици

Бременност по гестационни седмици| Развитие на бебето 

В 30-та гестационна седмица бебето ви вече е с височина 38,9 см и тегло 1523 грама.

Увеличаване на теглото

В този период всички основни системи на тялото на бебето са оформени и са в процес на съзряване. Сега е време то да започне бързо да наддава на тегло, за да се подготви за живота извън утробата

Оцеляване извън утробата на майката

Бременност по гестационни седмици. В 30-та гестационна седмица бебето все още е недоносено. Въпреки това шансовете му да оцелее продължават да нарастват, а рискът от сериозни увреждания, свързани с недоносеността, намалява. При специални грижи в интензивното отделение за новородени след раждането преживяемостта в 30-та гестационна седмица достига 98%. 

Вашите общи симптоми 

Наред с други симптоми на третия триместър като контракциите на Бракстън Хикс, умората и подуването, може да се окаже, че се сблъсквате и с връщането на емоционални симптоми като промени в настроението и други физически неразположения.

Бременност по гестационни седмици| Промени в настроението

Нарушенията в съня, физическият дискомфорт, притесненията/вълненията относно раждането и родителството, опасенията за образа на тялото и много други проблеми могат да допринесат за промяна в емоциите.

Карпален тунел

Синдромът на карпалния тунел често се свързва с повтаряща се работа с компютър, но е и често срещан проблем при бременност, особено през третото тримесечие. До 62% от бъдещите родителки съобщават за неговит симптоми.

Свързаното с бременността наддаване на тегло и задържане на вода може да окаже натиск върху срединния нерв на китката, което да доведе до болка, изтръпване или слабост в ръцете и пръстите. То може също така да затрудни хващането на предмети. 

Как да се грижите за себе си в 30-та гестационна седмица

Бременност по гестационни седмици. Грижата за психическото и физическото състояние е важна през цялата бременност, но през третото тримесечие може да се окаже, че имате нужда от малко допълнителна подкрепа, за да се чувствате най-добре.

Грижа за психичното ви здраве

Емоционалните възходи и падения са очаквана част от бременността и само това знание може да ви помогне да се почувствате малко по-добре. Но също така е важно да направите всичко възможно, за да поддържате психическото и емоционалното си състояние – както за вас, така и за вашето бебе. Някои прости неща, които можете да направите, за да се грижите за психичното си здраве, включват:

  • Намиране на удобна позиция за почивка през нощта;
  • Здравословно и балансирано хранене през деня;
  • Участие в безопасна физическа активност;
  • Прекарване на известно време в общуване с партньора, семейството и приятелите ви;
  • Да поискате помощ и подкрепа, когато имате нужда от нея;
  • Разговаряйте с Вашия лекар за това как се чувствате.

Бременност по гестационни седмици| Справяне с карпалния тунел

Синдромът на карпалния тунел е често срещан проблем през третото тримесечие, което означава, че може да искате да си вземете почивка от дейности, които изискват повтарящи се движения на ръцете, и да наблюдавате симптомите си, за да ги споделите с лекаря си. Ето какво да направите, за да потиснете неприятните усещания:

  • Направете шина на китката си в неутрално положение, за да намалите натиска върху нерва. Това може да бъде особено полезно през нощта, тъй като много хора несъзнателно спят с изпънати китки, което води до изостряне на симптомите и нарушаване на почивката.
  • Посъветвайте се с вашия лекар за упражнения за разтягане и укрепване на ръцете.

Съвети за партньори

Пропътувахте ли вече маршрута си до болницата или родилния център? Имате ли план за алтернативен маршрут при необходимост? Сега е моментът да се подготвите.

Нашият съвет е предварително да проучите къде трябва да се регистрирате, когато настъпи моментът. Някои от големите многопрофилни болници имат по няколко входа и регистратури. 


Препоръчваме ви още:

За и против адаптираното мляко

Първи храни за бебе – какво да му предложим

Как Да Помогнем На Детето В Периода На Кризите На Растежа?

Sign in

Send Message

My favorites

Стани част от платформата