В 38-ма гестационна седмица от бременността вашето бебе наближава пълен термин и т.нар. пълна зрялост. Може буквално да дишате малко по-лесно, докато бебето се движи по-ниско в таза ви, намалявайки налягането в горната част на корема.
38 гестационни седмици бременност на колко месеца се равняват?9 месеца и 2 седмици
Кой триместър? Трети триместър
Колко седмици остават? Две седмици
Ето какво ви очаква в тази статия на Bebeshori:
Развитие на вашето бебе
В 38-ма гестационна седмица вашето бебето вече е с височина 49,3 сантиметра и тежи близо 3190 грама.
Тегло и дължина при раждане
Важно е да се отбележи, че посочените мерки са общи насоки, базирани на средни стойности. Вашето бебе може да е малко по-голямо или по-малко от тези измервания при раждането. Всъщност дължината (височина) на здравото новородено може да варира 45 сантиметра до почти 55 сантиметра, докато теглото му при раждане може да бъде между 2500 грама до 4500 грама.
Лануго
До 38-та седмица вашето бебе се разделя с меката, фина коса (известна като лануго), която покрива тялото му в утробата. По-голямата част от нея обикновено изчезва преди раждането на доносено бебе, въпреки че някои косъмчета могат да останат по раменете и ръцете на бебето.
Очи
Цветът на очите на вашето бебе може да е тъмносиньо-сив в момента (и при раждането), но това не означава, че ще остане такъв. Крайният цвят на очите на вашето бебе ще зависи от това колко протеин, наречен меланин, произвежда вашето бебе. Този процес понякога отнема около година, докато ирисът или частта от окото, която има цвят, достигне окончателния си цвят от кафяво, синьо, зелено, лешниково или някъде по средата- т.нар. пъстри очи.
Ранен термин
Бременността се счита за доносена в 39-та гестационна седмици. От 37 седмици до 38 седмици и 6 дни, бебетата се считат за родени в ранен термин.
Вашите общи симптоми тази седмица
В края на третия триместър дори и най-обикновеното действие като ходене или разходка може да ви предизвиква умора или неудобство. С носенето на допълнително тегло, матката ви заема почти цялото пространство в корема ви.
Освен това главата на бебето ви ви оказва допълнителен натиск в таза, а това още повече изморява. Не само, че имате голям корем и допълнителна тежест, която отхвърля центъра на тежестта ви, но при подготовката за раждане връзките и ставите ви се разхлабват. Тези промени може да ви накарат да се чувствате малко нестабилни на краката си. В резултат на това шансовете ви да паднете са по-високи.
Как да се погрижете за себе си в 38-ма гестационна седмица от бременността
Ако се чувствате допълнително непохватни или имате повече трудности при движение, приемете това като знак да си починете. Ето още няколко съвета, които ще ви помогнат по-леко да преминете през последните няколко седмици от бременността:
- Носете удобни, равни обувки;
- Не бързайте и се движете по-бавно;
- Бъдете внимателни, когато посягате към нещата;
- Бъдете наясно със заобикалящата ви среда;
- Избягвайте катерене и ситуации, които могат да доведат до загуба на равновесие;
- Носете предпазен колан за бременност;
- Участвайте в безопасни упражнения, като йога за бременни;
- Яжте по-често по-малки порции и пийте много течности, за да предотвратите замайване.
В кабинета на Вашия лекар
Както се казва, вече сте почти на финалната права. Това е едно от последните ви посещения при вашия гинеколог. Всъщност в този момент никога не знаете кога е последният ви. Ето какво ви очаква:
- Проверка на теглото;
- Проверка на кръвното налягане;
- Тест за урина;
- Слушане на сърдечния ритъм на бебето;
- Проверка на позицията на бебето;
- Проверка на шийката на матката;
- Обсъждане на вашите симптоми и отговор на вашите въпроси, ако имате такива.
Признаци за наближаване на раждането
Терминът вече наближава. Вероятно вече се чудите кои симптоми са предвестници на раждането. Ето някои от най-често срещаните признаци:
- Загуба на слузестата тапа;
- Спадане на корема – бебето пада в таза;
- Изтичане на водите;
- Дискомфорт: Болка или крампи в корема или долната част на гърба
- Контракции: Стягане и омекотяване на мускулите на матката. Когато станат регулярни на около 8-10 мин. и нарастват по интензивност е добре да тръгнете към болницата.
препоръчваме ви:
Гимнастика за бебета от 6 до 12 месеца