В 35-та гестационна седмица от бременността по-голямата част от развитието на бебето ви вече е приключило, но вашето малко дете използва добре тези последни седмици преди раждането. Междувременно вероятно ще правите всичко възможно, за да се справите с общите неразположения и да се наспите преди появата на вашето мъниче.
35 гестационни седмици бременност на колко месеца се равняват? 8 месеца и 3 седмици
Кое тримесечие? Трети триместър
Колко седмици остават? 5 седмици
Ето какво следва да прочетете в тази статия на Bebeshori:
Развитието на бебето
В 35-та гестационна седмица вашето бебе вече е с височина 45.5 сантиметра и тегло около 2,520 грама.
Растеж на мозъка
Въпреки че в тази седмица бебетата вече изглеждат напълно развити, те все още имат много растеж, който не можете да видите. Краят на бременността е още един период на бърз растеж на мозъка на вашето мъниче. Всъщност теглото на мозъка на бебето нараства с една трета през последните 4-5 седмици преди термина.
Телесно тегло
Бебето ви също така наддава постоянно на тегло, като всяка седмица наддава приблизително с половин килограм. В резултат в кожата му се натрупват повече мазнини и тя става по-малко набръчкана.
Оцеляване извън утробата на майката
Смятани за „късни недоносени“ или близки до термина, бебетата, родени в 35-та гестационна седмица, са почти готови за раждане. Веднага след раждането може да им е необходима малка помощ с кислород, но шансовете им за оцеляване са над 99% и рискът от увреждания през целия живот поради недоносеност е много по-малък.
Вашите общи симптоми тази седмица
Наред с други симптоми на третия триместър като контракциите на Бракстън Хикс, умората, подуването и честото уриниране, през последните седмици може да изпитвате и главоболие и трудности със съня.
Главоболие
Главоболието може да се появи по всяко време на бременността, но най-често се среща през първия и последния триместър. Докато в началото на бременността то се появява благодарение на увеличаването на обема на кръвта и хормоните, в края на бременността то се дължи основно на влошаване на стойката, проблеми със съня и стрес.
Проблеми със съня
Между трудностите при намирането на удобна позиция, нощното изпотяване, киселините, необходимостта да ставате, за да пишкате през цялата нощ и безпокойството/вълнението от раждането, не е чудно, че не спите добре. Проучванията показват, че около 78% от бъдещите майки съобщават за проблеми със съня по време на бременност, а 98% казват, че се събуждат през нощта.
Как да се грижите за себе си през 35-та гестационна седмица от бременността
Между дискомфорт като главоболие и нарушен сън през тези последни седмици може да е трудно да получите почивката, от която имате нужда. Ето както може да направите за своя комфорт преди раждането на бебето:
Справяне с главоболие
Ако главоболието през третия триместър ви измъчва в момента, ето какво ще ви помогне, за да се почувствате по-добре:
- Отидете на масаж. Терапията трябва да е подходяща за бременни. Може да помогне за облекчаване на напрежението във врата и раменете, причиняващо главоболие.
- Поддържайте кръвната си захар стабилна. Яденето на малки, но чести хранения през деня може да ви помогне да поддържате стабилни нивата на кръвната си захар и да предотвратите главоболието, свързано с глада.
- Практикувайте добра стойка. Опитайте се винаги да накланяте таза напред, за да предотвратите изместването на долната част на гърба по този начин.
- Почивка. Опитайте се да почивате на тъмно и тихо място.
- Поддържайте редовен график за сън. И когато сте на една страна в леглото, поставете възглавница между коленете си. Тази позиция разпределя по-добре телесното тегло, като помага за облекчаване на напрежението, причиняващо главоболие, и други неудобства.
Съвети за по-добър сън
Със сигурност може да е трудно да се наспите добре през последните няколко седмици от бременността. А нарушенията на съня ще продължат през първите няколко седмици след раждането, когато се грижите за вашето новородено. Може да не сте в състояние да спите цяла нощ без прекъсване за известно време. Ето няколко съвета, които да ви помогнат да спите колкото можете повече:
- Пийте много течности през деня, за да останете хидратирани, но започнете да ограничавате приема си вечер, за да намалите броя на среднощните ставания до банята.
- Избягвайте храни, които могат да ви причинят киселини
- Направете стаята си комфортна температура. Много експерти препоръчват намаляване на температурата за сън.
- Избягвайте електрониката и телевизията преди лягане и помислете за четене.
- Опитайте техники за релаксация или медитация вечер, за да се подготвите за сън или да заспите отново след събуждане.
Остават ви само още няколко седмици до термин. Сега е моментът да отделите малко време и за себе си. Почивайте си, винаги когато можете.
Прочетете още тук.
препоръчваме ви още:
Мисия „нов баща“ – какво да очаквам, когато бебето е вече вкъщи