През гестационна седмица 4 от бременността тялото ви започва да формира плацентата и амниотичния сак. През този период могат да се появят симптоми като леки болки ниско долу в яйчниците и чувствителни гърди. Тъй като струпването на клетки, които скоро ще се превърнат в бебе, се заравя в лигавицата на матката, може да се появи и имплантационно кървене. Но дори и да нямате все още тези признаци - не се притеснявайте, това е нормално.
Ако сте бременна в 4-та гестационна седмица, значи в момента сте в 1-ви месец от бременността си. В този момент вашето бъдеще дете все още е с изключително малък размер - не по-дълъг от 1 милиметър. Само една седмица след оплождането и създаването на бебето то е все още в начален стадий.
В четвъртата седмица от бременността тялото ви се подготвя за промените, които го очакват по време на бременността. Някои жени изпитват досадните симптоми на ранната бременност, подобни на ПМС, включително промени в настроението, подуване на корема и спазми, други не усещат нищо.
В този текст на Bebeshori ще разгледаме как да се погрижите за себе си.
Не забравяйте редовния прием на витамин D
По-голямата част от витамин D се набавя от слънцето или от обогатеното мляко. Ако не пиете белите напитки, ще трябва да си набавите D от други източници. Това е така, защото витамин D е от съществено значение за поддържането на здрави зъби и кости и помага на организма да усвоява калция.
Витамин D се съдържа в много пренатални витамини, както и в обогатеното мляко, обогатения портокалов сок и яйчните жълтъци. Посъветвайте се с лекаря си от какво количество се нуждаете (600 IU е стандартната препоръка за бременните, но някои може да се нуждаят от 1000 IU или повече).
Определете термина си
Смятате, че ви е необходима докторска степен по квантова физика, за да определите датата на раждане? Изчисляването е много по-лесно, отколкото си мислите - дори ако сте спали по алгебра в гимназията. Очакваната дата на раждане е 40 седмици от първия ден на последната ви менструация.
Ето и малко объркващата част: ако наистина родите на този ден, бебето ви ще е било в 38-ма, а не в 40-та седмица в утробата. Това е така, защото обратното броене на бременността започва две седмици преди бебето да бъде заченато, което означава, че сте бременна около четири седмици преди да видите положителен тест за бременност.
Независимо от това не трябва да планирате графика си според очакваната дата на раждане. В крайна сметка това е само оценка. Повечето бебета се раждат между 38-та и 42-та седмица, а бебетата на майките, които раждат за първи път, са по-склонни да се появят на бял свят по-късно.
Насрочете си преглед при акушер-гинеколог
Ако все още не сте го направили, сега е моментът да си запишете първата среща с лекар! Някои акушер-гинеколози изискват да изчакате да минат поне 6-8 седмици от бременността, но тъй като ранните пренатални грижи са от изключително значение, най-добре е да се обадите да си запишете час веднага щом получите положителен тест за бременност.
Избягвайте пасивното пушене
Може да не пушите, но ако околните пушат, това може да е свързано с рискове за бебето и вашето женско здраве. Скорошни изследвания установиха, че излагането на пасивно пушене може да увеличи риска от спонтанен аборт, ниско тегло при раждане, извънматочна бременност и други усложнения. Затова се опитайте да се пазите от тях колкото е възможно повече.
Обърнете особено внимание на диетата си
В наши дни може да се храните за двама (или по-точно за един и половина), но менюто ви току-що стана много по-малко. Причината да се откажете от сушито, течните яйца и суровото тесто за бисквити? За предпазване от болести, пренасяни чрез храната, като листерия и салмонела.
Някои от най-често срещаните причинители на хранително отравяне са недостатъчно топлинно обработени протеини като птиче месо, яйца, месо или риба, както и сурови млечни продукти или сокове.
В случай че се разболеете от хранително отравяне със салмонела, бактерията вероятно ще трябва да премине своя (неприятен) път. Но не се притеснявайте, защото е малко вероятно бебето ви да бъде в опасност.
препоръчваме ви:
Нощното кърмене – кога и как може да отпадне