
Всяка бъдеща майка заслужава да бъде поглезена с масаж за бременни. Износването на дете е един вълшебен момент от живота на жената.
То е период, в който тялото създава едно чисто ново човешко същество. Бебето живее, храни се и получава обич и грижа още преди да се появи на света.
И въпреки че бременността е красив процес, доказващ чудото на живота всеки ден, жената преминава през различни видове дискомфорт.
В днешната статия на „Бебешори“ ще те изпратим на масаж за бременни, споделяйки ти полезна информация по темата.
Видове дискомфорт по време на бременност
С увеличаването на теглото и промяната на стойката много дами се оплакват от болки в гърба и кръста. Схващанията в раменете и врата също са често срещани.
Редовната направа на нежен масаж за бременни би редуцирала тези неразположения.

При усещане за тежест в краката и оток, породени от задържането на течности, се препоръчват разтривки, тъй като те стимулират кръвообращението и дренажа на лимфата.
Масаж за бременни – разтриване на горната част на тялото
Преди да отидеш на масаж за бременни, увери се, че си избрала опитен специалист, който да прилага безопасни разтривни техники.
Някои от подходящите масажни методи са лекият натиск с длани, кръговите движения по раменете и нежните размачкващи движения.
Слабият натиск с дланите се прилага под формата на плавни и внимателни движения, чиято цел е отпускането на врата, раменете и гърба.

Кръговата масажна техника е ефективна при схващания, а нежните размачкващи движения намаляват сковаността и стимулират кръвообращението.
Разтриването на дланите и ръцете помага при изтръпване.
Масаж за бременни – разтриване на долната част на тялото
Лимфният дренажен масаж за бременни прилага леки и плавни дълги движения. Те са полезни за изхвърляне на излишните течности в тялото и редуциране на отока в краката.
Слабият натиск при прилагането на размачкваща техника има благоприятен ефект върху циркулацията на кръвта и напрежението в мускулите.
Използването на кръгови движения върху възглавничките на стъпалата също се практикува от извършващите масаж на бъдещи родилки.

Опитните професионалисти избягват акупресурните точки по стъпалата, тъй като има вероятност да предизвикат контракции.
Видове масажи, подходящи за бременни жени
Безопасността и комфорта на бременната дама винаги идват като най-голям приоритет. Не всички масажни техники са удачни за прилагане. Ще ти представим тези видове масаж, които обаче са.
Пренатален масаж
Този вид разтривка за бременни е специализиран и адаптиран специално за нуждите на бъдещата майка.
Той се позовава на меки и поглаждащи движения, извършени без прилагането на дълбок натиск.

Шведски масаж
Този тип разтривка е подходящ за бременни жени, тъй като техниката му на изпълнение изключва дълбоко притискане.
Шведският масаж облекчава симптомите на стрес, успокоява напрежението и подобрява кръвообращението.
Други видове масаж, които са безопасни за приложение върху бъдещи майки, са масажът на скалпа, врата и раменете.
Неподходящи типове масаж за бременни
- Дълбокотъканен масаж – има вероятност да предизвика дискомфорт вследствие на прекомерно напрежение
- Тайландски масаж – използва техники на разтягане и натиск, които не се препоръчват при бременност
- Силен рефлексотерапевтичен масаж и акупресура – има точки по ръцете и краката, чиято стимулация може да предизвика контракции
- Горещите камъни и термотерапията също не са подходящи, тъй като повишават риска от прегряване, което води до замаяност, дехидратация и гадене
Консултация с лекар преди масаж за бременни
В името на безопасността на бъдещата майка е редно тя да направи консултация с лекар, преди да се подложи на масаж за бременни.
Ако има противопоказания за извършване на разтривка по медицински причини, лекарят ще знае най-добре и ще може да препоръча адекватна алтернатива.
В случай че състоянието на бременната позволява процедурата, е добре тя да посети място, на което работят обучени в пренатален масаж специалисти.
Що се отнася за позиция, която дамата да заеме, се препоръчва тя да лежи настрани или в полуседнало положение, за да се предотврати натиск върху корема.
Постнатален масаж
След раждането за жената следва възстановителен процес. Масажът има благоприятен ефект върху облекчаването на постнаталните симптоми.

Ползи от следродилен масаж
Ползите от разтривки след раждане включват облекчено мускулно напрежение и редуциране на следродилните болки. Масажът е особено ефективен, ако раждането е било по-продължително.
Друго полезно свойство на следродилната разтривка е спомагането ѝ за изхвърлянето на задържаните токсини и излишните течности.
Масажът също така понижава нивата на стресовия хормон в тялото и промотира отпускане и релаксация.
Новите майки изпитват умора и напрежение, които той успокоява.
Внимателно направена разтривката помага на матката да се върне към естествения си размер.
Кога е удачно да се започне постнатален масаж
Ако раждането е било нормално и жената се чувства добре, може да отиде на масаж още от първите дни.
При Цезарово сечение (секцио) майката трябва да направи консултация с медицински професионалист, преди да си направи разтривка.
След разрешение от лекар, дамата може да отиде на масаж, като следва зоната на разреза да се избягва.
Какво трябва да се избягва
През първите седмици след раждането не бива да се прилага силен натиск върху корема. Топлинни процедури и горещи камъни също не са препоръчителни.
Дълбокотъканните или интензивните масажи също не се правят веднага след раждането.
Ако наскоро родилата дама има разширени вени, те не бива да се разтриват без предварителното одобрение от лекар.
Когато новата майка се чувства спокойна и отпусната, тя има възможност да мисли за най-необходимото за новородено бебе, а не за дискомфорта, който изпитва.
А преди да се появи малкото съкровище на помощ за добруването на бъдещата майка се прави масаж за бременни.