В 36-та гестационна седмица от бременността вие вече официално стъпвате в деветия месец. Да, правилно прочетохте. Макар че обикновено ще чувате препратки към „деветте месеца на бременността“, в действителност пълният срок е по-близо до 10 месеца. А понякога и малко повече, когато има преносване на плода. И докато вие продължавате да се подготвяте за пристигането на бебето, то прави същото като вас.
36 гестационни седмици на колко месеца се равнява? 9 месеца
Кой триместър? Трети триместър
Колко седмици остават? 4 седмици
Развитие на бебето
В 36-та гестационна седмици бебето е почти 47 сантиметра високо и близо 2750 грама.
Позиция на бебето
Вероятно е вашето бебе да е в позиция с главата надолу, подготвяйки се за раждането. До 36-та гестационна седмица до 93% от бебетата са в позиция с главата надолу за раждане.
Цикъл на сън
Цикълът на бебето сън-будност става все по-развит. В 36-та гестационна седмица от бременноста вашето бебе ще продължи да показва активен сън, но вече има и отделен период на тих сън.
Клепачи
В този периодв клепачите на бебетоече имат гладки ръбове и са почти напълно оформени.
Оцеляване извън утробата
Бебетата, родени в тази гестационна седмици, се считат за „късно недоносени“ или „близко доносени“. Те са много близо до готовност за раждане, но все още узряват. След раждането те може да не се нуждаят от никаква помощ или от съвсем малко помощ.
Повечето бебета на този етап се справят много добре. Процентът на преживяемост на 36 седмици е над 99%.
Вашите общи симптоми тази седмица
Тъкмо когато почувствате, че сте свикнали с големите размер и форма на корема си, той отново ще се промени. С наближаването на раждането бебето започва да слиза към таза. Това обаче не означава непременно, че раждането ви предстои. Майките за първи път могат да изпитат този спад 2 до 4 седмици преди раждането. Вторият път обаче може да е по-късно и не преди началото на раждането.
Тазово налягане
С напредването на третия триместър вашето бебе и матката продължават да стават все по-големи и по-тежки. Освен това, след като бебето падне, може да има голям натиск в таза ви, причинявайки болки и чувство на тежест. Някои бъдещи мами описват усещането като притискане на топка за боулинг между краката си.
Как да се грижите за себе си през 36-та гестационна седмица от бременността
Докато в по-ранни седмици може да сте изпитвали болка в ребрата и задух, след като бебето спадне, вероятно ще се борите с допълнителна болка в таза.
Справяне с тазова болка и натиск
Болката в таза е често срещана в този късен етап от бременността. Засяга 1 от 5 по време на бременност. Въпреки че наистина не можете да предотвратите тези болки, ето как да облекчите дискомфорта си:
- Носете колан за поддържане на таза при бременност.
- Попитайте Вашия лекар дали е безопасно да вземете топла вана.
- Седнете или легнете с вдигнати крака.
- Прегледайте признаците на раждане, за да можете да разберете разликата между налягането и родилната болка.
В този период е добре да обърнете внимание и на:
- Как да броите контракциите. Може също да помислите за изтегляне на приложение, специално създадено да ви помогне да направите това, когато всичко започне.
- Прегледайте колко време обикновено продължава всеки етап от раждането.
- Обмислете различни видове разсейвания и подкрепа за различните етапи на раждането.
В кабинета на Вашия лекар
Можете да очаквате обичайните проверки по време на рутинното посещение за тази седмица:
- Проверка на теглото;
- Проверка на кръвното налягане;
- Тест за урина;
- Проверка на подуване;
- Слушане на сърдечния ритъм на бебето;
- Обсъждане на симптомите;
- Вагинален преглед. Тази седмица вашият лекар може да започне вагинални прегледи, по време на които се проверява шийката на матката за и позицията на бебето в родовия канал.
препоръчваме ви:
Колко трябва да наддава бебето по месеци