Бременност по гестационни седмици  – седмица 5

  • Home
  • Бременност по гестационни седмици  – седмица 5

Честито! Вече официално сте бременна! Може би сте забелязали, че нещо липсва тази седмица – месечният ви цикъл. Пропуснатата менструация обикновено кара повечето жени да си направят тест за бременност. Положителният резултат може да предизвика множество реакции – от вълнение до страх. 

Развитие на плода в гестационна седмица 5

Макар че бебето ви може да е твърде малко, за да го видите, в гестационна седмица 5 от бременността може би вече усещате присъствието му както физически, така и емоционално. В този период  бебето е около 1,5 мм. То е с размерите на ягодово семенце. В гестационна седмица 5 бебето вече започва да расте по-бързо и основните органи на тялото постепенни се формират, по-специално мозъкът и сърцето.

Вътре в ембриона клетките се разделят на три слоя, за да образуват различни телесни системи:

  • Ектодермата или външният слой започва да формира нервната система, включително главния и гръбначния мозък на бебето. Той ще създаде и кожата, косата и ноктите на бебето ви;
  • Мезодермата, или средният слой, се превръща в кръвоносната система на бебето, в която се развиват сърцето и кръвта на бебето. Той ще се развие и в костите, мускулите и бъбреците;
  • Ендодермът или вътрешният слой в крайна сметка ще се превърне в белите дробове, червата и черния дроб на вашето бебе.

Общи симптоми на бременност през гестационна седмица 5

Нивото на хормона на бременността hCG в организма ви се повишава, което води не само до положителен тест за бременност, но и до ранни симптоми на бременност. Важно е обаче да се знае, че някои дами не изпитват никакви симптоми и липсата на симптоми по никакъв начин не отразява здравето и благосъстоянието на растящите бебета. Дори да сте имали симптоми при предишна бременност, не може да се предвиди как ще се чувствате при тази.

Пропуснат период

Липсата на менструация често е един от първите признаци на бременност, които предупреждават човек да си направи тест за бременност. Повишеното производство на прогестерон по време на бременност предотвратява изхвърлянето на маточната лигавица и спомага за поддържането на бременността. 

Промени в гърдите

Възможно е гърдите ви да са нежни, тръпчиви или по-големи. По-вероятно е да имате ранни промени в гърдите, ако сте склонни да ги забелязвате преди менструацията си.

Умора

Тялото ви работи усилено и преминава през много физически и емоционални промени. Съвсем нормално е да се чувствате уморени и да имате нужда от дрямка. 

Сутрешно гадене или повръщане

Това е едно от най-често срещаните неразположения по време на бременност, особено през първия триместър. Точната причина за сутрешното гадене и повръщане не е известна, но експертите смятат, че бързият растеж на хормоните на бременността има въздействие върху този процес. 

Диапазон от емоции

Няма универсална емоция или чувство, което да изпитва всяка бременна жена. Емоциите могат да се променят от седмица на седмица или дори от час на час. Независимо дали сте развълнувани, че сте бременна, или не, важно е да знаете, че бременността може да бъде емоционално сложна. Просто помнете, че реакцията ви – независимо дали е положителна, отрицателна или двойствена – е нормална. 

Съвети за грижа за себе си

Повечето жени разбират, че очакват дете в гестационна  седмица 5. Научаването на факта, че сте бременна, може да бъде потискащо, но също така и мисълта за всичко, което трябва да направите, за да се подготвите през следващите 35 седмици. Вдишайте дълбоко и правете стъпките една по една.

Край на изчакването

Ако все още не сте го направили, е време да се явите на големия тест. Положителният домашен тест за бременност в първия ден на пропуснатата менструация е с точност до 99%. 

Приемайте фолиева киселина

Продължавайте да приемате добавка с фолиева киселина или пренатални витамини. Тъй като нервната система на бебето ви се формира, фолатът е основно хранително вещество, което помага за предотвратяване на дефекти на невралната тръба. 

Избирайте безопасна храна

Не е нужно да се отказвате от любимите си храни, когато сте бременна. Здравословното хранене по време на бременност е балансирано и от време на време можете да се наслаждавате и на по-малко питателни лакомства. Но някои храни могат да увеличат риска от заболявания и инфекции, което може да е опасно за развиващото се бебе. Искате да се пазите от:

  • Непастьоризирани сирена, като бри и фета;
  • Сурово или непастьоризирано мляко или сок;
  • Неизпечено или недостатъчно изпечено месо, птици, морски дарове и яйца;
  • Неварени пушени морски дарове, като локс или сушени морски дарове;
  • Риба с високо съдържание на живак, като риба меч, риба-платика, акула, скумрия и др.

Избягване на опасностите при бременност

Разумно е да се пазите от токсични вещества през цялата бременност. Първият триместър обаче е особено важен. По време на ембрионалния стадий органите и тъканите на бебето се развиват. Това е деликатен период, в който външни влияния могат да повлияят на частите на тялото на бебето, докато те се формират.


препоръчваме ви:

Как да третираме бебешките крусти

Проходилките – защо масово ги отричат

Ден на бащата

Sign in

Send Message

My favorites

Стани част от платформата