Повръщането при бебетата – кога е знак за проблем

Повръщането е неприятно, неволно и насилствено изхвърляне на храна. В повечето случаи то се дължи на някакво заболяване. Добре е да обърнете внимание на дали става въпрос за плюене или повръщане при бебета. Новородените често изплюват малки количества по време на хранене или малко след това – обикновено при оригване. Изплюването може да се дължи на бързо хранене, поглъщане на въздух или прехранване, но може да се появи и без видима причина.


Обикновено опитните родители могат да различат плюенето от повръщането, но тези, които за първи път се обръщат към лекар, вероятно се нуждаят от консултация. От Бебешори сме обобщили кои са най-често срещаните причини, както и кога повръщането е знак за проблем.

Причини за повръщане при бебета и деца


Понякога повръщането може да бъде полезно, тъй като се освобождава от погълнатите токсични вещества. Най-често обаче повръщането се дължи на разстройство.

Обикновено заболяването е сравнително безвредно, но понякога може да е признак на сериозен проблем, като например запушване на стомаха или червата или повишено налягане в черепа (вътречерепна хипертония).

Повръщането при бебетата


Стомашната инфекция, причинена от стомашен вирус, е още една причина за повръщането при бебетата. Често срещана предпоставка е и ротавирусът. Заболяването започва с повръщане. Воднисти разхлабени изпражнения могат да последват в рамките на 12-24 часа.


Хранителна алергия. Повръщането може да е единственият симптом на хранителна реакция. Повръщането настъпва бързо след приема на храната. Нечесто срещано при кърмачета, но основните храни са яйца и фъстъчено масло. В такъв случай е задължително да се установи каква е причината и да се изготви специален план за хранене при алергия.


Силната кашлица също може да доведе до повръщане на детето. Това се среща по-често при деца с рефлукс.

Кога повръщането е знак за проблем

Скала за повръщане при бебетата и малки деца.
Леко: 1 – 2 пъти дневно
Умерено: 3 – 7 пъти на ден
Тежко: повръща всичко, почти всичко или 8 или повече пъти на ден
Тежестта е свързана още повече с продължителността на повръщането. В началото на заболяването е обичайно детето да повръща всичко. Това може да продължи 3 или 4 часа. След това децата често стават стабилни и преминават към леко повръщане.

Повръщането при бебетата


Самото повръщане трябва да спре в рамките на около 24 часа. Ако продължи повече от 24 часа, трябва да помислите за по-сериозни причини. Пример за това е бъбречна инфекция. Сериозна причина при малките бебета е пилорната стеноза. В случай че решиш да лекуваш детето според народната медицина без сериозни лекарства, е добре да се допиташ до педиатър. Всички медикаменти трябва да са съобразени с етапа на физическо развитие на бебето по месеци

Дехидратация като знак за проблем | Повръщане при бебета


Основният риск от повръщане е дехидратацията. Дехидратацията означава, че тялото е загубило твърде много вода. Повръщането с водниста диария е най-честата причина за дехидратация при бебетата.

Повръщането при бебетата

Детето ви може да се дехидратира, ако не пие много течности, в резултат на което:
Урината е тъмножълта и не се е отделяла повече от 8 часа.
Вътрешността на устата и езикът са много сухи.
Без сълзи, ако детето ви плаче.

Кога да се обърнете към доктор


Ако бебето ви проявява някое от следните признаци, е необходимо да предприемете спешни мерки и да се свържете с вашия лекар:

  • Съмнение за дехидратация. Бебето не е уринирало повече от 8 часа, има тъмна урина, много суха уста и никакви сълзи.
  • Болка в стомаха, когато не повръща. Изключение: болки в стомаха или плач непосредствено преди повръщане са често срещани.
Повръщането при бебетата


Възраст под 12 седмици с повръщане 2 или повече пъти. Изключение: нормално изплюване.

  • Повръщане 3 или повече пъти и диария.
  • Тежко повръщане (повръща всичко) повече от 8 часа.
  • Травма на главата през последните 24 часа.
  • Слаба имунна система.
  • Повръщане на лекарство с рецепта.
  • Висока температура над 40° C.
  • Треска при бебе на възраст под 12 седмици. Внимание: НЕ давайте на бебето си лекарства за треска, преди да бъде прегледано.


Прочетете още полезна и интересна информация от „Bebeshori.bg„:

Атопичен дерматит – все по-често срещан проблем

Първите зъбки – кога да ги очакваме и по какво ще ги познаем?

Първата година – фактите, които не знаете

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Sign in

Send Message

My favorites

Стани част от платформата