
Какво представлява фолиевата киселина?
Фолиевата киселина може да се представи като изработената от човека версия на фолат. Той е известен още като витамин В9 и играе важна роля за обмена на клетки. Благодарение на него се произвеждат червени кръвни телца, които пренасят кислород до всички части на тялото. Ето защо редовният прием на фолиева киселина преди бременност е толкова важен. Фолатът се открива и в различни естествени хранителни източници, особено в листните зелени зеленчуци и пълнозърнестите храни.
Защо трябва да приемате фолиева киселина, ако се опитвате да забременеете?
Докато бебето се развива в утробата, невралната тръба расте, за да формира мозъка и нервната система. Тръбата се затваря през първите седмици на бременността, често преди жената да разбере, че е бременна. Ако невралната тръба не се затвори правилно, могат да се появят вродени дефекти. Например спина бифида (дефект на гръбначния мозък) и аненцефалия (дефект на мозъка).
Ако жената консумира фолиева киселина преди и по време на ранната бременност, това може да помогне за намаляване на риска от дефекти на нервната система. Първото пренатално посещение на жената обаче обикновено се осъществява между 8 и 10 гестационна седмица бременността. При започването на прием на фолиева киселина в този период вече е твърде късно за предотвратяване на дефекти. Затова е от съществено значение да се повиши осведомеността за ползите от приема на фолиевата киселина още преди бременността.
Фолиева киселина преди бременност | Колко точно трябва да се приема?
Най-лесният начин да получите точното количество фолиева киселина в диетата си е чрез добавки. Стандартната доза, препоръчвана за жени, които се опитват да забременеят е 400 микрограма на ден. Имайте в предвид, че фолиевата киселина е водоразтворим витамин. Предозирането не е риск, ако приемате допълнителна витаминна таблетка за зачеване, която съдържа фолиева киселина.
Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията по време на бременността жените трябва да приемат пренатален витамин с фолиева киселина всеки ден. Въпреки че киселината предотвратява дефекти на невралната тръба само преди и през първите няколко седмици от бременността, вие се нуждаете от фолиева киселина дневно. Така ще помогнете на бебето си да расте и да се развива правилно по време на бременността.

Ако рискът от раждане на дете с дефект на невралната тръба е по-висок, трябва да приемате повече фолиева киселина дневно. Точното количество трябва да обсъдите с гинеколога, който следи бременността ви. Счита се, че сте с висок риск, ако вие или вашият партньор имате дефект на невралната тръба или ако някой от вас има бебе с дефект на невралната тръба. Приемането на 4000 микрограма фолиева киселина преди и по време на ранната бременност може да намали риска от раждане на дете с дефект на невралната тръба с 70%. Ако сте с риск, започнете да приемате препоръчителната доза три месеца преди да забременеете през първите 12 седмици от бременността.сваляне на температура
В кои храни можете да намерите фолиева киселина и фолат?
Фолиевата киселина се съдържа в пренаталните витамини, мултивитамините и други хранителни добавки. Среща се и в обогатените храни, като хляб, макаронени изделия, ориз и много зърнени закуски.

Фолатът се съдържа в спанака, черния дроб, аспержите, брюкселското зеле, ябълковия сок, портокаловия сок, нахута, боба лима, бъбреците, яйцата и ядките. Лекарите препоръчват на жените в детеродна възраст да се опитват да си набавят фолиева киселина по естествен път като част от добре балансирана диета. Важно е да се отбележи, че готвенето на храни, които са естествено богати на фолиева киселина, довежда до намаляване на силата на витамина. Съветваме тези храни да се консумират сурови или в краен случай приготвени на пара, за да не губят хранителните си качества.
Безопасни ли са добавките с фолиева киселина преди бременност?
Фолиевата киселина се счита за много безопасна. Изключително рядко е да се достигне токсично ниво, когато се приема фолиева киселина от плодове и зеленчуци. Въпреки това, горната граница за фолиева киселина е определена на 1000 микрограма дневно. Проучванията показват, че приемането високи количества може да маскира дефицита на витамин В12.

Въпреки че са безопасни, по-високи дневни количества от тази добавка трябва да се приемат само след консултация с наблюдаващия лекар. На някои жени се препоръчва да приемат по-високи дози, например ако имат анамнеза за дефекти на „невралната тръба“, като спина бифида при предишни бременности, или приемат антиепилептични лекарства.
Научете повече:
Захранване, водено от бебето – подходящи храни