Раждането на бебето може да предизвика смесица от силни емоции – от вълнение и радост до страх и безпокойство. Но тя може да доведе и до нещо, което не очаквате – следродилна депресия. Все по-често новите майки изпитват депресия, която обикновено включва промени в настроението, плач, тревожност и трудности със съня. Обикновено тя започва през първите два-три дни след раждането на новороденото и може да продължи до две седмици.
При някои нови майки се наблюдава по-тежка и продължителна форма на посоченото състояние, известно още като следродилна депресия. В днешната статия на „Bebeshori.bg“ предстои да научите повече по темата.
Следродилна депресия – какви са причините?
Все още няма доказана експертиза какво предизвиква следродилната депресия. Според голяма част от медицинското съсловие причината е една-единствена причина. Вероятно тя е в резултат на комбинация от физически и емоционални фактори. Важно е да знаете и да не забравяте, че следродилната депресия не се дължи на нещо, което майката прави или не прави.
Според Националния институт за психично здраве след раждането нивата на хормоните (естроген и прогестерон) в организма на жената бързо спадат. Това води до химически промени в мозъка, които могат да предизвикат промени в настроението. Освен това често нови майки изпитват затруднения да си починат след раждането. Недоспиването често би могло да доведе до симптоми на следродилна депресия, като изтощение и липса на тонус.
Какви са признаците на следродилна депресия?
Симптомите обикновено се появяват през първите няколко седмици след раждането, но могат да започнат по-рано – по време на бременността или по-късно – до една година след раждането. Признаците на следродилната депресия могат да включват:
- Депресивно настроение или тежки промени в настроението;
- Прекомерен плач;
- Трудности при изграждането на връзка с бебето;
- Отдръпване от семейството и приятелите;
- Загуба на апетит или ядене много повече от обикновено;
- Невъзможност за заспиване (безсъние) или прекалено много сън;
- Огромна умора или загуба на енергия;
- Намаляване на интереса и удоволствието от дейности, които преди са ви доставяли удоволствие;
- Интензивна раздразнителност и гняв;
- Страх, че не сте добра майка;
- Безнадеждност;
- Чувства на безполезност, срам, вина или неадекватност;
- Намалена способност за ясно мислене, концентрация или вземане на решения;
- Безпокойство;
- Тежка тревожност и пристъпи на паника;
- Мисли за нараняване на себе си или на бебето си;
- Повтарящи се мисли за смърт или самоубийство.
Ако не се вземат мерки, следродилната депресия може да продължи много месеци или дори години. Ето защо нейното навременно е от решаващо значение.електронна винеткасемеен хотел на Каваци
Как да се справим със симптомите на следродилната депресия?
Ако вие или някой ваш познат проявява признаци на следродилна депресия, незабавно потърсете помощ. Имайте в предвид, че ако не се лекува, това състояние може сериозно да навреди на здравето на майката. Тя може да не се храни добре или да няма енергия да се грижи за своя малчуган.
Захранване, водено от бебето. Как да му помогнете да се храни само?