Не са много нещата, които са по-досадни за една майка от това да чуе някой да ѝ казва, че не трябва да прави това или онова, когато се опитва да отгледа детето си. Още по-неприятно е да чува как ранно или късно захранване на бебето може да му причини Х или Y състояние.
Нормално е и теб като майка всички тези изказвания и коментари да те изнервят. Може би понякога се чудиш защо митовете за захранването на бебето са толкова популярни? Това е въпрос, на който не можем да дадем еднозначен отговор. Но ние от Бебешори сме тук, за да ти кажем кои митове са верни и кои са изненадващо интересни, но грешни.
Митове за късно захранване на бебето
Мит #1 Избягването на силно алергенни храни намалява риска от хранителни алергии
Някои специалисти по алергология и имунология твърдят точно обратното. Проучванията показват, че ранното въвеждане на силно алергични храни, като например фъстъци, всъщност намалява вероятността детето ви да развие алергия към тази храна.
Съвет: Имай в предвид, че за да предпазиш детето от задавяне, е добре да въведеш ядки и семена в менюто му, след като е навършило поне една година. Трябва да си убедиш, че то може да ги сдъвче. Другия вариант е да ги предложиш на детето под друга форма – заложи на рецепти със сусамов тахан или фъстъчено масло например.
Мит #2 Когато захранваш бебето по-късно, много е вероятно то да отказва да яде твърда храна | Късно захранване на бебето
Ако по времето на нашите баби препоръчителната възраст за захранване на бебето е била около третия месец, днес нещата много са се променили. Световната здравна организация препоръчва този процес да започва в началото на 6 шестия месец. Тогава храносмилателната му система е напълно развита и може да започне да приема и друг вид храна освен майчината кърма/адаптирано мляко.
Редица проучвания показват, че респираторните заболявания и ушните инфекции са по-рядко срещани при бебета, които са хранени с кърма през първите 6 месеца. Следователно специалистите съветват да се изчака до навършването на половин годинка. Това се отнася за случаите, когато бебето се кърми и няма належащи причини за по-ранно въвеждане на твърди храни.
Мит #3 Твърдата храна е равна на по-дълъг сън.
Мит е, че твърдите храни помагат на бебетата да спят повече през нощта. Ето защо педиатрите съветват майките да не се осланят на това вярване.
Късно захранване на бебето – Мит #4 Бебето все още няма зъби и не е готово за захранване
Това вярване е абсолютно грешно. Това че бебето ти все още няма как да дъвче, в никакъв случай не означава, че не може да преминете към захранването. Все пак не е правилно да чакаш, докато детето стане на 2 или 3 години, когато ще има всички зъбки.
Съвет: Позволи на бебето само да ти покаже готовност за въвеждане на твърди храни.
Най-добре е да се изчака то да започне да проявява признаци и когато моментът настъпи – да действате!
Правилната стойка, значителното наддаване на тегло, дъвкателните движения и любопитството към това, което ядете, са общи признаци, че бебето е готово да бъде захранено.
Детето ти не е готово за твърда храна, ако рефлексът за изтласкване на езика все още е видим. Бебетата се раждат с рефлекс, който ги кара да избутват езика си напред, когато се стимулира задната част на гърлото. Има няколко признака, които подсказват, че трябва да се изчака с твърдата храна. Част от тях са къркоренето, дъвченето на юмручета, желанието за допълнително хранене и събуждането посред нощ.
Ако бебето или малкото дете не умее да дъвче или не раздробява достатъчно храната си при хранене, може да има затруднения с някое от следните неща:
- Движение на езика от една страна на друга (важна част от дъвченето, наречена латерализация на езика);
- Има необходимата сила на челюстта, за да отхапва от храната;
- Държи устните си затворени, така че храната да не пада от устата, докато дъвче.
Всички тези процеси са част от т. нар. орално-моторните умения.
В повечето случаи митовете за късното захранване на бебето са просто общоприети вярвания, които се предават от уста на уста. Някои от тях са стари бабини истории, а други… Да кажем, че не сме сигурни как са станали истина.
Още полезна и интересна информация може да откриете в блога на bebeshori.bg